Vyvinou se vám protilátky, pokud máte oslabenou imunitu

Vyvinou se vám protilátky, pokud máte oslabenou imunitu

Od Kaitlin Sullivan 21. října 2020

Proč strach brání komunitě rakoviny prsu

Od Dana Donofree 8. února 2020

Sympozium o rakovině prsu v San Antoniu: Imunoterapie může některým ženám pomoci od trojitého negativního karcinomu prsu a další od 2. dne konference

Mezi novinky dne patřila imunoterapie, prevence a nuance léčby rakoviny prsu luminal B.

Od Shari Roan 13. prosince 2019

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu: Nové terapie pro ženy se zvýrazněním HER2-pozitivního karcinomu prsu v den 1

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu je jednou z největších lékařských konferencí věnovaných rakovině prsu. Zprávy prvního dne obsahovaly velké pokroky. . .

Od Shari Roan, 12. prosince 2019 “

Většina chemoterapeutických léků působí zpomalením nebo vypnutím růstového a dělícího stroje uvnitř buněk, které rychle rostou a dělí se. Vzhledem k tomu, že krvinky, které se tvoří ve vaší kostní dřeni, také rostou relativně rychle, většina léků na chemoterapii způsobuje přechodný pokles počtu krvinek. Tyto léky snižují počet bílých krvinek ve větší míře než počet jiných krvinek – červených krvinek a krevních destiček – ačkoli jsou také běžně ovlivněny. Naštěstí je účinek těchto léků na počet bílých krvinek obvykle předvídatelný a krátkodobý. Počet bílých krvinek obecně klesne pod normální rozmezí přibližně sedm až deset dní po chemoterapii a obnoví se přibližně do týdne poté. Pacienti jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce, když je počet bílých krvinek nižší než normální, a proto je jim doporučeno hlásit horečku nebo jiné změny, které mohou naznačovat infekci, zvláště v tomto zranitelnějším období. Někdy jim v tuto dobu podávají antibiotika, aby zabránili rozvoji závažné infekce.

Jedinou léčbou, u které bylo prokázáno, že zvyšuje počet bílých krvinek po chemoterapii, je injekční lék, který stimuluje kostní dřeň k rychlejší tvorbě bílých krvinek. V současné době jsou k dispozici dvě taková léčiva: filgrastim (obchodní název Neupogen) a pegylovaný filgrastim (obchodní název Neulasta). Tyto dva léky způsobí, že počet bílých krvinek klesne o něco méně a trochu rychleji se vrátí do normálu. Žádný lék však zcela nezastaví pokles počtu bílých krvinek pod normální hodnotu a jejich použití není vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechny typy chemoterapie. Ve skutečnosti je mnoho pacientů schopno podstoupit chemoterapii bez sníženého počtu bílých krvinek, a proto nevyžadují přípravek Neupogen nebo Neulasta.

Další informace najdete v Centru pro léčbu rakoviny každodenního zdraví.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Nejnovější v rakovině

Zprávy o rakovině z výroční schůze AACR 2021: Cílená terapie a imunoterapie

Cílená terapie a imunoterapie vykazovaly zisky pro rakovinu plic, lymfom a melanom.

Od Miriam Davisové, 22. dubna 2021

Přehled zpráv o rakovině: nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny v březnu 2021

Zdravá výživa srdce chrání před rakovinou, akupunktura funguje při bolestech pohybového aparátu po rakovině a další zprávy o rakovině od března 2021.

Od Liz Scherer 12. dubna 2021

Přehled zpráv o rakovině: Nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny v únoru 2021

Rakovina prsu u žen převyšuje rakovinu plic jako celosvětově nejčastější rakovinu, souvislost mezi venkovním osvětlením v noci a rakovinou štítné žlázy a další rakovinou. . .

Od Liz Scherer 24. února 2021

Vakcíny a rakovina proti COVID-19: Co potřebujete vědět

Je to bezpečné? Budete mít reakci? Vyvinou se vám protilátky, pokud máte oslabenou imunitu? Máme odpovědi.

Od Liz Scherer 19. února 2021

Přehled zpráv o rakovině: nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny za leden 2021

Káva může předcházet rakovině prostaty, srdečnímu riziku u mužů s rakovinou prsu a dalším novinkám o rakovině od ledna 2021.

Od Liz Scherer 3. února 2021

Přehled zpráv o rakovině: nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny za prosinec 2020

Sledujte a čekejte, jak se objevuje jako možnost u některých typů rakoviny štítné žlázy, potenciální nový přístup pro pacienty s AML a další zprávy o rakovině od prosince 2020. .

Od Shari Roan 22. ledna 2021

Studie CDC uvádí, že rakovina stárne srdce

Lidé, kteří přežili rakovinu, žijí déle než kdykoli předtím, ale čelí řadě zdravotních rizik, včetně srdečních komplikací.

Od Ashley Welch, 21. ledna 2021

2. den sympozia o rakovině prsu v San Antoniu: Závislost na lécích proti bolesti a sedativách častější, než se očekávalo po operaci rakoviny prsu

Krevní test, který může pomoci předpovědět průběh nemoci; těhotenství po léčbě; a závislost na lécích patří mezi horká témata veletrhu SABCS 2020.

Od Shari Roan 14. prosince 2020

Méně léčby může být v pořádku pro některé ženy po menopauze s rakovinou prsu a dalšími novinkami ze sympozia o rakovině prsu v San Antoniu 2020

Mnoho lékařů přehlíží vedlejší účinky záření, Verzenio pomáhá předcházet relapsům a další z výroční schůze SABCS.

Od Shari Roan 10. prosince 2020

Přehled zpráv o rakovině: Nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny v listopadu 2020

Vystavení radiaci při skenování může zvýšit riziko rakoviny varlat, sledování a čekání je u afroamerických mužů v pořádku a další zprávy o rakovině. . .

Od Shari Roan 1. prosince 2020 “

Duktální karcinom in situ (DCIS) je velmi časná forma rakoviny prsu. Podle definice se nerozšířil mimo prsní kanál a často může být vyléčen chirurgickým odstraněním prsní tkáně obsahující DCIS. DCIS je obvykle léčen lumpektomií (odstraněním nádorové skvrny), následovanou radiací prsu. Bylo prokázáno, že záření snižuje riziko, že se DCIS vrátí do oblasti prsu, která ho obsahovala. Záření prsu po lumpektomii je někdy za zvláštních okolností vynecháno, například u starší ženy, která má velmi malou oblast DCIS. Alternativně se některé ženy mohou rozhodnout pro mastektomii (chirurgické odstranění celého prsu). Mastektomii lze doporučit, pokud je oblast DCIS velmi velká, pokud je v prsu více oblastí DCIS nebo pokud z nějakého důvodu pacient není kandidátem na záření. Po mastektomii pro DCIS není radiace nutná, protože zde nezůstalo dostatečné množství prsní tkáně, aby se DCIS mohla znovu objevit.

Ženy s DCIS nevyžadují chemoterapii, protože riziko, že se rakovina bude opakovat v oblastech mimo prsa, je velmi, velmi nízké. Ženy s DCIS však mohou být vystaveny riziku vzniku nové oblasti DCIS ve zbývající prsní tkáni (pokud byla provedena lumpektomie) nebo v jiném prsu. Existuje také malá šance, že by se mohl vyvinout invazivní karcinom prsu (ten, který proniká z prsního kanálu do prsní tkáně).

Bylo prokázáno, že tamoxifen snižuje riziko vzniku invazivního karcinomu prsu u žen s DCIS. Ve velké klinické studii bylo přibližně 1 800 žen náhodně zařazeno k léčbě DCIS buď lumpektomií následovanou zářením a denní tabletou s placebem, nebo lumpektomií následovanou radiací a denním tamoxifenem. Ženy byly sledovány, aby se určilo, kolik z nich vyvinulo invazivní rakovinu prsu. Studie zjistila, že léčba tamoxifenem snížila riziko vzniku rakoviny prsu z 13,4 procenta u žen zařazených do skupiny s placebem na 8,1 procenta u žen zařazených do tamoxifenu během pěti let po diagnostice DCIS. To znamená, že asi 87 procent žen, které podstoupily lumpektomii a ozařování pro DCIS, ale nejsou léčeny tamoxifenem, nebudou mít pět let po diagnostice DCIS nový DCIS nebo invazivní rakovinu prsu. Devadesát dva procent žen, které podstoupily lumpektomii a záření a které užívaly tamoxifen, nebude mít pět let po erofertil komponenty diagnostice DCIS žádný nový DCIS nebo invazivní karcinom prsu. Na základě výsledků této studie je tamoxifen rutinně nabízen ženám s DCIS po lumpektomii a ozařování. Údaje o použití tamoxifenu nejsou tak jednoduché u žen, které podstoupily mastektomii k léčbě DCIS. Protože na straně mastektomie neexistuje žádná riziková tkáň prsu, přínos tamoxifenu by se týkal pouze druhého prsu.

Specifika svého DCIS byste měli prodiskutovat se svým onkologem. Pokud jste například měli mastektomii a váš DCIS byl nízkého stupně a velmi malý, absolutní přínos tamoxifenu může být docela malý. Alternativně mohou existovat problémy, jako je silná rodinná anamnéza rakoviny prsu a vaječníků, které vás v budoucnu vystavují riziku vzniku invazivního rakoviny prsu. Mohlo by také existovat několik vysoce rizikových funkcí vašeho DCIS, které by posílily případ pro adjuvantní nebo preventivní použití tamoxifenu. Pokud se vy a váš lékař rozhodnete pokračovat v léčbě tamoxifenem, můžete být ujištěni, že lék je obecně velmi dobře snášen. Mezi poměrně běžné vedlejší účinky patří návaly horka, suchost pochvy a mírný výtok z pochvy. Vzácně může být tamoxifen spojen se zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Ještě vzácněji, ale potenciálně vážně, ženy, které stále mají dělohu a užívají tamoxifen, mají malé zvýšené riziko vzniku rakoviny endometria.

Konečně, pokud jde o vaši konkrétní otázku týkající se funkce štítné žlázy a tamoxifenu, užívání tohoto léku může změnit hladinu hormonu štítné žlázy v krvi. Hladiny „volných“ nebo funkčních hormonů štítné žlázy však zůstávají v normálním rozmezí a ženy užívající tamoxifen mají nadále normální funkci štítné žlázy.

Další informace získáte v Centru pro léčbu rakoviny prsu Doctor’s Ask.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Nejnovější v oblasti rakoviny prsu

Co by černé ženy měly vědět o metastatickém karcinomu prsu

Včasná detekce, advokacie a vzdělávání jsou klíčové pro černé ženy žijící s metastatickým rakovinou prsu.

Maia Niguel Hoskin, PhD, 17. března 2021

Skutečné příběhy od žen s metastatickým karcinomem prsu

Od Maria Masters 17. března 2021

Mamogramy by měly být naplánovány před očkováním proti COVID-19 nebo 4 až 6 týdnů po, tvrdí odborníci

Zprávy o oteklých lymfatických uzlinách v podpaží po očkování nutí odborníky vydat nová doporučení pro screening mamografie

Od Liz Scherer 26. února 2021

Černý s rakovinou prsu: „Můj lékař nevěřil, že mě bolí“

Od Ashadee Miller 23. února 2021

Komunita Twitter pro budování komunity proti rakovině prsu: Chat na Twitteru: Zde je to, co jste zmeškali

Na oslavu měsíce povědomí o rakovině prsu spojila organizace Everyday Health pacienty, zdravotníky a neziskové organizace, aby diskutovali o způsobech. . .

Od Brianna Majsiak 12. listopadu 2020

Instagram a Facebook, prosím, přestaňte sexualizovat naše fotky z mastektomie

Od Brianna Majsiak 22. října 2020

Překlenutí mezery v péči o rakovinu prsu a podpoře pro černé ženy

U černobílých žen ve Spojených státech je diagnostikována rakovina prsu přibližně stejným tempem, ale u černých žen je o 40 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí. . .

Od Kaitlin Sullivan 21. října 2020

Proč strach brání komunitě rakoviny prsu

Od Dana Donofree 8. února 2020

Sympozium o rakovině prsu v San Antoniu: Imunoterapie může některým ženám pomoci od trojitého negativního karcinomu prsu a další od 2. dne konference

Mezi novinky dne patřila imunoterapie, prevence a nuance léčby rakoviny prsu luminal B.

Od Shari Roan 13. prosince 2019

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu: Nové terapie pro ženy se zvýrazněním HER2-pozitivního karcinomu prsu v den 1

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu je jednou z největších lékařských konferencí věnovaných rakovině prsu. Zprávy prvního dne obsahovaly velké pokroky. . .

Od Shari Roan, 12. prosince 2019 “

Hysterektomie je odstranění dělohy chirurgickým zákrokem a hysterektomie naštěstí nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Někdy ženy také používají termín „hysterektomie“, když mají na mysli odstranění dělohy plus oba vaječníky, ale lékařský termín pro to je ve skutečnosti hystero-bilaterální salpingo-ooforektomie. V tomto případě, když jsou vaječníky odstraněny u premenopauzální ženy, obecně dochází ke snížení rizika vzniku rakoviny prsu, pravděpodobně proto, že je menší expozice estrogenům produkovaným vaječníky. Pokud vám byla odstraněna děloha a vaječníky, můžete si být jisti, že se riziko rakoviny prsu nezvýšilo – ve skutečnosti se mohlo snížit. Pokud vám byla odebrána pouze děloha, můžete být stále ujištěni, že se riziko rakoviny prsu nezvyšovalo.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Nejnovější v oblasti rakoviny prsu

Co by černé ženy měly vědět o metastatickém karcinomu prsu

Včasná detekce, advokacie a vzdělávání jsou klíčové pro černé ženy žijící s metastatickým rakovinou prsu.

Maia Niguel Hoskin, PhD, 17. března 2021

Skutečné příběhy od žen s metastatickým karcinomem prsu

Od Maria Masters 17. března 2021

Mamogramy by měly být naplánovány před očkováním proti COVID-19 nebo 4 až 6 týdnů po, tvrdí odborníci

Zprávy o oteklých lymfatických uzlinách v podpaží po očkování nutí odborníky vydat nová doporučení pro screening mamografie

Od Liz Scherer 26. února 2021

Černý s rakovinou prsu: „Můj lékař nevěřil, že mě bolí“

Od Ashadee Miller 23. února 2021

Komunita Twitter pro budování komunity proti rakovině prsu: Chat na Twitteru: Zde je to, co jste zmeškali

Na oslavu měsíce povědomí o rakovině prsu spojila organizace Everyday Health pacienty, zdravotníky a neziskové organizace, aby diskutovali o způsobech. . .

Od Brianna Majsiak 12. listopadu 2020

Instagram a Facebook, prosím, přestaňte sexualizovat naše fotky z mastektomie

Od Brianna Majsiak 22. října 2020

Překlenutí mezery v péči o rakovinu prsu a podpoře pro černé ženy

U černobílých žen ve Spojených státech je diagnostikována rakovina prsu přibližně stejným tempem, ale u černých žen je o 40 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí. . .

Od Kaitlin Sullivan 21. října 2020

Proč strach brání komunitě rakoviny prsu

Od Dana Donofree 8. února 2020

Sympozium o rakovině prsu v San Antoniu: Imunoterapie může některým ženám pomoci od trojitého negativního karcinomu prsu a další od 2. dne konference

Mezi novinky dne patřila imunoterapie, prevence a nuance léčby rakoviny prsu luminal B.

Od Shari Roan 13. prosince 2019

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu: Nové terapie pro ženy se zvýrazněním HER2-pozitivního karcinomu prsu v den 1

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu je jednou z největších lékařských konferencí věnovaných rakovině prsu. Zprávy prvního dne obsahovaly velké pokroky. . .

Od Shari Roan, 12. prosince 2019 “

Q1. Zvažuji použití estrogenového kroužku. Jaké jsou výhody a rizika? Zvyšuje prsten riziko vzniku rakoviny prsu nebo dělohy? Doporučil byste to své sestře?

Estrogenový kruh je forma substituční léčby estrogeny, při které je estrogen dodáván přímo do pochvy.

0 views